לאו דזה – החכם הזקן שייסד את דרך ה”דאו”

לאו דזה

מעטים השפיעו על התרבות הסינית כמו שהשפיע החכם הזקן לאו-דזה, הידוע כמייסד ה”דאואיזם”. ספרו של לאו דזה בן 5,000 המילים היה למקור השראה עבור הסינים במשך כ-2,500 השנים שעברו מאז שנכתב. עקרונות שלימד כמו שמירה על שקט פנימי וזרימה עם מהלך הדברים הטבעי ללא מאבק היו לעקרונות מנחים בקרב העם הסיני במשך הדורות.

השאיפה לחפש את ה”דאו”, את ה”דרך”, אפיינה תמיד את העם הסיני. החל מהשליטים, השרים והאצולה, ועד לאיכרים ולפשוטי העם, רבים האמינו בקיומו של “דאו”, או “דרך”, שיכולה לספק להם הכוונה לחיים, משמעות, והבנה של עקרונות העולם. הוגים ומורים שונים בהיסטוריה הסינית הבינו באופן שונה את ה”דאו”, ונתנו לו פרשנויות רבות.

גם את ה”דאו” שלימד לאו דזה עצמו הבינו סינים רבים בדרכים שונות ומגוונות. אלפי אם לא עשרות אלפי פרשנויות נכתבו לספרו של לאו דזה, שנכתב בצורה של פואמות קצרות אשר באות להסביר את עקרונות ה”דאו”.

קיסרים ופקידי ממשל ראו בספרו של לאו דזה מדריך לאופן שבו ניתן לנהל את הממלכה תוך התאמה למהלך הדברים הטבעי וללא מאבק. אחרים ראו בו מדריך שיכול להעניק להם שלווה פנימית בחייהם, כשהם מבססים את חייהם על פשטות ועל הרמוניה עם הסביבה. פילוסופים רבים ראו בו כבסיס אמיתי לפילוסופיה, ורבים ראו בו כבסיס להבנת משמעות החיים.

משפטים רבים שכתב לאו דזה הפכו לאבני בניין בתרבות הסינית וצוטטו אינספור פעמים, כמו למשל: “מסע של אלף מייל מתחיל בצעד שמתחת לרגל”, או “כשאדם עליון שומע את ה’דאו’, הוא יפעל בנחישות ליישם אותו”.

אולם אלה ההולכים ב”דרך”, אלה המבקשים לטפח את עצמם ב”דאו”, ראו בו מדריך ל”טיפוח-עצמי”, כלומר, שיפור רוחני של האדם. הם ראו בו מדריך רוחני שיכול להביא אותם לרמה רוחנית גבוהה יותר, ולהסביר להם את עקרונות היקום.

האוצר הממשלתי עוזב את החברה ויוצא לנדוד

 

 

לאו דזה חי במאות ה-6-5 לפני הספירה. שמו האמיתי היה לי אר. האגדה מספרת כי לאו דזה נולד עם שיער לבן וגבות לבנות, ומאז כונה “לאו דזה”, כלומר, “חכם זקן”. הוא היה חכם וחרוץ בלמידה כבר מגיל צעיר.

לאו דזה שימש כאוצר במוזיאון ההיסטוריה הממלכתי בתקופת האביב והסתיו, תקופה שבה שושלת ג’ואו החלה לדעוך, ומלחמות בין ממלכות קטנות נעשו נפוצות.

לאחר שפוטר מהמשרה הממשלתית בעקבות מאבקי כוחות בין פקידי ממשל בחצר הקיסרית, לאו דזה חש כי המוסריות בעולם הולכת ומתדרדרת. הוא עזב את החברה, הסתיר את זהותו, והחל לנדוד ממקום למקום מבלי שאיש ידע מי הוא.

הוא לימד את האנשים שה”דאו” הוא המקור לכל הדברים. “האדם עוקב אחרי דרכי הארץ, הארץ עוקבת אחרי דרכי השמים, השמים עוקבים אחר ה’דאו’, ל’דאו’ יש את דרכיו שלו”, כך כתב בספרו.

עיקרון מרכזי בתורתו של לאו דזה הוא עיקרון ה”ללא עשייה”, או “ללא כוונה” (בסינית: וו-וויי). הוא האמין כי אם ניפטר מתשוקותינו האנוכיות ונוותר על המאבק, נוכל להביא לכך שכל מה שצריך להיעשות ייעשה כמו מעצמו, בלא מאמץ.

החכם הזקן מותיר אחריו 5,000 מילים

 

 

מסופר כי כשלאו דזה התכוון לעזוב את החברה האנושית ולצאת לנדוד בעולם, הוא הגיע למעבר חה-גו. שומר המעבר הבין שלאו דזה לא היה אדם רגיל, וביקש ממנו לכתוב את חכמתו לפני שיעזוב. על פי גרסה אחרת לסיפור היה זה השליט שהורה לשומר לא לתת ללאו דזה לעבור עד שישאיר בכתב את תורתו. לאו דזה הותיר אחריו 5,000 מילים, בספר המכונה “דאו דה ג’ינג”, או “ספר הדרך והסגולה”, שהיה למקור להתעניינות עצומה לא רק בסין אלא גם בעולם כולו.

לאו דזה הסביר בספרו כי התפתחות החברה הובילה לכך שאנשים ירדפו אחר תהילה ורווח, וכך הם איבדו את טבעם המקורי הפשוט והתמים. הוא הסביר כי הופעתם של ערכים כמו צדק, אנושיות ונאמנות מצביעים דווקא על התדרדרות המוסריות בחברה. אם כולם היו פועלים על פי טבעם המקורי, היו טובים זה לזה, פקידי ממשל לא היו רודפים אחר רווח אישי והיו טובים, אז המוסריות הייתה חלק טבעי בחיים ולא היה צורך לקדם ערכים שכאלה באופן מאומץ.

לכן, לאו דזה מעודד בספרו את האדם לחזור לאחור, כלומר, לשוב אל עבר טבעו המקורי, הפשוט והתמים. בספרו מסביר לאו דזה את משמעות הדאו, את היחס בין הדאו לבין היקום, ואת המקור של כל הדברים. אף על פי שהוא מסביר על עקרונות של ניהול מדינה, כיצד לחיות כבן אדם, ונושאים נוספים, יש הרואים בהם רק סלילה של דרך אל עבר המטרה הסופית שאליה מכוון אותנו לאו דזה: החזרה אל המקור האמיתי שלנו.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!